“20 sene sonra araba satamayacağız”

“20 sene sonra araba satamayacağız”

Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde “ Dijital Gelecek ” konulu panel gerçekleşti.  Panelin moderatörlüğünü Vodafone Türkiye CEO’su Colman Deegan’ın yaptı. Panele; IoT Akıllı Evler Girişimcisi Daniel Kottke, Facebook Türkiye Ülke Direktörü Derya Matraş, Akbank Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, M-Factory Ventures Kurucusu Murat Emirdağ, Autonomous Mobility CEO’su Peter Theo Sorgenfrei ve DaVinci Enstitüsü Gelecek Bilimcisi Thomas Frey katılım sağladı.

 

“20 sene sonra araba satamayacağız” - Dijital Gelecek | Dijital Kamu

“20 sene sonra araba satamayacağız” – Dijital Gelecek | Dijital Kamu

 

Facebook Türkiye Ülke Direktörü Derya Matraş şöyle dedi:

“Hem KOBİ’lere hem büyük şirketlere; pazarlama, müşteri hizmetleri ve müşteri iç görüsü alanlarında hizmet veriyoruz. Akbank’taki kredilerin yüzde 15’i Facebook ve Nissan’ın her ay yüzlerce aracı Facebook’tan satılıyor.

Mobil bağlantı hayatımızı çok değiştirdi. Artık günde ortalama 200 kere telefonumuza bakıyoruz. Alışveriş yaparken mağazalardaki satışların yarısında mobil telefonun etkisi var. İletişimin de şekli değişti. Artık mesajla, fotoğrafla ve videoyla konuşuyoruz. Yakın gelecekte artırılmış gerçeklikle konuşacağız ama en önemlisi kültür. Yapılarımızı nasıl dönüştüreceğimizi çok iyi tasarlamamız gerekiyor.”

Akbank Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Hakan Binbaşgil şöyle dedi:

“Trendleri takip etmek sürdürülebilir iş başarısı için kritik bir öneme sahip. Teknolojiye yılda 300 milyon dolar yatırım yapıyoruz. Bu sayede artık Akbank’ta işlemlerin sadece yüzde 5’i şubeden yapılıyor.”

DaVinci Enstitüsü Gelecek Bilimcisi Thomas Frey şöyle dedi:

“Yapay zekâ pek çok bileşenin bir araya getirilmesiyle oluşturulan bir yapı. ‘İnsana karşı robot’ diye bir şey söz konusu değil. Bugün yaptığımız bir işi, yapay zekâ sayesinde 15-20 kat daha iyi yapabilmemiz söz konusu. Örneğin yapay zekâ arama motorlarını da geliştirecek. Bir kişi kentinde kaç adet kuduz köpek var ve bunlar şu an nerede diye arama yaptığında, hasta köpeklerin nerede olduğunu görebilecek”

IoT Akıllı Evler Girişimcisi Daniel Kottke şöyle dedi:

“Bulut teknolojileri kullanarak evlerdeki ortak alanları sanal ortama taşıdık. Böylece insanlara daha küçük evlerin yeterli olduğunu, yani daha az para ödeyerek üst düzeyde bir evde yaşayabileceklerini gösterdik. Gençlere de bol bol gezmelerini, farklı kültürlerin önemli deneyimler kazandırdı.”

Autonomous Mobility CEO’su Peter Theo Sorgenfrei şöyle dedi:

“İnsanları A noktasından B noktasına yenilikçi bir yaklaşımla nasıl taşıyabileceklerine kafa yoruyoruz ve sahibi olmayan, dijital şekilde yönlendirilen bir ulaşım sistemi bulduk. Daha az yakıt harcanan, daha az kirlilik yaratan bu sisteme 15 ay önce sekiz ülkede başladık. Sorgenfrei, otonom araç sistemine dokuz milyar dolar yatırım yapıldı.”

 

 

“20 sene sonra araba satamayacağız” – Dijital Gelecek ile ilgili haberler:

<a href=”https://dijitalkamu.com/vodafone-dijital-telekom-donemi/“></a>

<a href=”www.dijitalmedya.net“></a>

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0