Türkiye’nin dijital dönüşümünde geçen hafta yaşanan gelişmeler

Türkiye’nin dijital dönüşümünde geçen hafta yaşanan gelişmeler

Dijital Pazar…

Türkiye’nin dijital dönüşümünde geçen hafta yaşananları, yapılan açıklamaları, geliştirilen ve hayata geçen projeleri sizler için derledik;

 

 

KYK’dan gençlere dijital müjde

Dijital Pazar... Türkiye’nin dijital dönüşümünde geçen hafta yaşananları derledik

Dijital Pazar… Türkiye’nin dijital dönüşümünde geçen hafta yaşananları derledik

Kredi ve Yurtlar Kurumu tüm hizmet ve işlemleri online ortama aktarılmasını sağlayacak KYKNET Projesi hayata geçirdi. KYKNET ile aylarca süren yurt, burs ve kredi başvurularının değerlendirilmesi süreci, bu yazılım ile birkaç hafta gibi çok kısa bir süreye indirilecek. KYK’nın sunduğu bu dijital hizmete ulaşmak için gencizbiz.kyk.gov.tr adresinden ulaşıp birçok işlemi gerçekleştirebilecek.

“20 sene sonra araba satamayacağız”

Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde “ Dijital Gelecek ” konulu panel gerçekleşti. Panelin moderatörlüğünü Vodafone Türkiye CEO’su Colman Deegan’ın yaptı. Panele; IoT Akıllı Evler Girişimcisi Daniel Kottke, Facebook Türkiye Ülke Direktörü Derya Matraş, Akbank Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, M-Factory Ventures Kurucusu Murat Emirdağ, Autonomous Mobility CEO’su Peter Theo Sorgenfrei ve DaVinci Enstitüsü Gelecek Bilimcisi Thomas Frey katılım sağladı.

Türk mühendislerin geliştirdiği uygulama ABD’de kullanılmaya başlandı

 

Türk mühendisler tarafından, görme engellilerin yardıma ihtiyaç duymadan kapalı mekanlarda dolaşabilmelerini sağlamak amacıyla geliştirilen “Sesli Adımlar” (Loud Steps) uygulaması, ABD’de kullanılmaya başlandı.

Yerli imkanlarla üç boyutlu kopya makinesi ürettiler.

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Görükle Kampüsü’nde bulunan ULUTEK Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde faaliyet gösteren otomotiv ve savunma sanayisine ürün geliştiren yerli firma yaklaşık yarım saatte herhangi bir katı maddeyi tarayıp prototipini yapabilen 3D(üç boyutlu) kopya makinesi üretti.

ODTÜ’lü mühendisler kıyafetleri ısıtacak teknoloji geliştirdi

ODTÜ’lü mühendisler, saç telinden iki bin kat daha ince nano malzemelerle kıyafetleri ısıtacak teknoloji geliştirdi. Eksi 20 derece gibi çok soğuk ortamlarda bile 8-16 saat sıcaklığını koruyabilen kumaşlar, seri üretim ile ceketlere, paltolara ve ayakkabılara entegre edilerek kullanılacak.

Ev kadınları kendi ‘robotları’nı tasarlıyor

Esenler Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü bünyesinde düzenlenen “Robot ve Teknoloji” atölyesine katılan ev kadınları, robot tasarlamayı öğreniyor. Atölyede ilk olarak temel düzeyde Arduino yazılım eğitimi alan kursiyerler, daha sonra kendi ürünlerini tasarlayacak.

 

Türkiye’deki teknopark sayısı 74’e ulaştı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü, “Gebze Teknik Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi Sağlık Teknokenti’yle, Türkiye’deki teknopark sayısı 74’e yükseldi.” dedi.

 

 

 

Dijital Pazar… Türkiye’nin dijital dönüşümünde geçen hafta yaşananları derledik ile ilgili haberler:

<a href=”https://dijitalkamu.com/turkiyenin-dijital-donusumunde/“></a>

<a href=”www.dijitalmedya.net“></a>

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0