Türkiye’nin dijital dönüşümünde geçen hafta yaşananlar

Türkiye’nin dijital dönüşümünde geçen hafta yaşananlar

Türkiye’nin dijital dönüşümünde geçen hafta yaşananları, yapılan açıklamaları, geliştirilen ve hayata geçen  projeleri sizler için derledik;

 

 

 

Yerli otomobilin CEO’su kim olacak?

Türkiye’nin dijital dönüşümünde geçen hafta yaşananları ve yapılan açıklamaları sizler için derledik;

Türkiye’nin dijital dönüşümünde geçen hafta yaşananları ve yapılan açıklamaları sizler için derledik;

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü yerli otomobil ile ilgili açıklamada bulundu. Bakan Özlü, yerli otomobil için bir CEO ataması yapacağı ve bir de şirket kurulacağını anlattı.

TÜBİTAK, Rusya ile uzay uygulamaları konusunda işbirliği yapıyor

Türkiye’nin dijital dönüşümünde geçen hafta yaşananları ve yapılan açıklamaları sizler için derledik;

Türkiye’nin dijital dönüşümünde geçen hafta yaşananları ve yapılan açıklamaları sizler için derledik;

TÜBİTAK Ulusal Metroloji Enstitüsü (UME) ile Rusya Teknik Fizik ve Radyo Mühendisliği Metroloji Enstitüsü (VNIIFTRI) arasında metrolojik işbirliği amacıyla 2017 yılının Ekim ayında imzalanan Mutabakat zaptı imzalanmıştı. Mutabakatın ardından TÜBİTAK ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM) yetkilileri Rusya’da metroloji ve uzay uygulamaları konusunda çalışma ortaklığının geliştirilmesine yönelik bir dizi incelemelerde bulundu.

Yerli dijital para İflas etti

Bu ayın başında piyasaya çıkan yerli dijital para Nexpara iflas etti. Yeni nesil kripto para NeXpara yöneticileri, “kripto para piyasası hacminin yeterli seviyeye ulaşmaması, mevcut yasalardan kaynaklanan zorluklar” nedeniyle faaliyetlerini durdurma ve alım yapanların paralarını iade kararı aldı.

Koç ve Sabancı Holding dijital para mı çıkarıyor?

Türkiye’nin iki dev holdingi ‘bitcoin’ yatırımı için bir araya geliyor. Koç ve Sabancı’nın dijital para üretimi için ortak şirket kurmak üzere kolları sıvadığı iddia edildi. İddiaya göre, projeye TCcoin ismi verildi.

Vodafone dijital çırak arıyor!

Dünyanın dijital doğan ilk nesli çalışma çağına geldi ama yeterli donanıma sahip olmadıklarını düşünüyorlar ki pek çoğu da bu endişesinde haklı! Vodafone, tüm dünyada başlattığı “Gelecekteki Seni Keşfet” programıyla 10 milyon gencin doğru mesleğe yerleşmesini hedefliyor. Vodafone ayrıca mezun, çırak, stajyer ve iş deneyimi programlarının kapsamını genişletip genç çalışan sayısını 100 bine ulaştırmayı planlıyor.

Turkcell dijital dönüşümle hedef büyüttü

Telekom sektörünün data ve dijital servislerle büyüyeceği öngörüsü ve bu çerçevede yaptığı yatırımlar sayesinde dünyanın ilk dijital operatörlerinden biri olarak büyüme rekorları kıran Turkcell, 3 yılda gelirlerini her yıl ortalama yüzde 14-16 arasında artırmayı planlayan Turkcell, dijital operatör stratejisiyle 2018 yılında 3.5-4 milyar lira yatırım yapmayı planlıyor.

Dijital oyunlar Alzheimer için umut olabilir

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2017 verilerine göre, ülkemizde internet kullanan yaşlı bireylerin oranında artış var. Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Uzmanı Yrd. Doç. Yavuz Samur’a göre ise mantık ve problem çözme oyunları geliştirilebilir ve dijital oyunlar yaşlılarda daha sık görülen Alzheimer gibi hastalıkların önlenmesinde etkili olabilir.

Google Türkiye’den eğitime destek

Google Türkiye, İnternet Geliştirme Kurulu ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile öğrencilerin daha bilinçli internet kullanmaları sağlanıyor. Google Türkiye, İnternet Geliştirme Kurulu ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile Aralık 2012’de başlanan “Keşf@: Bilinçli İnternet Hareketi” projesi kapsamında gençlerimiz için bilinçli internet kullanımı ve dijital vatandaşlık konularında detaylı bir eğitim programı hazırladı. Bu eğitim programı ile öğrenciler, kendi internet kullanım biçimlerine dair farkındalık geliştiriyor, internet üzerinde bilgiye ulaşmak için doğru arama yapma yöntemlerini öğreniyor.

Türkiye’nin dijital dönüşümünde geçen hafta yaşananlar ile ilgili haberler:

<a href=”https://dijitalkamu.com/kripto-para-artik-turkiyede/“></a>

<a href=”www.dijitalmedya.net“></a>

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0