Kriptolu Haberleşme Yapma Yönetmeliği’nde değişiklik yapıldı

Kriptolu Haberleşme Yapma Yönetmeliği’nde değişiklik yapıldı

Kamu kurum ve kuruluşları ile gerçek ve tüzel kişilerin elektronik haberleşme hizmeti içinde kodlu veya kriptolu haberleşme yapma usul ve esasları hakkındaki yönetmelikte değişiklik yapıldı.

 

 

5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu’nun 39’uncu maddesine dayanılarak hazırlanan Kamu
Kurum ve Kuruluşları ile Gerçek ve Tüzel Kişilerin Elektronik Haberleşme Hizmeti İçinde Kodlu
veya Kriptolu Haberleşme Yapma Usul ve Esasları Hakkındaki Yönetmelik 23/10/2010 tarihli ve
27738 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Kriptolu Haberleşme Yapma Yönetmeliği'nde değişiklik yapıldı

Kriptolu Haberleşme Yapma Yönetmeliği’nde değişiklik yapıldı

Yönetmeliğin 8’inci maddesinin ikinci fıkrasında değişiklik yapılması amacıyla Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından hazırlanan “Kamu Kurum ve Kuruluşları İle Gerçek ve Tüzel Kişilerin Elektronik Haberleşme Hizmeti İçinde Kodlu veya Kriptolu Haberleşme Yapma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” 12 Ocak 2018 tarihli ve 30299 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Yapılan değişiklikle Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından, kodlu veya kriptolu elektronik haberleşme cihaz/sistemlerine ait kod veya kripto algoritması ve anahtarlarının nerede, nasıl ve hangi güvenlik şartlarında muhafaza edileceği açıklanmıştır.

 

Bilindiği üzere; Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Kritik Veri Merkezi, haftanın yedi günü ve yirmi dört saati kesintisiz bir şekilde güvenlik kameraları ile görüntülenmekte, giriş-çıkışlar kayıt altına alınmakta ve ayrıca sistemlere erişim sağlayan personelin kayıtları tutulmaktadır. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu verilerin güvenliği ve muhafazası haberleşme gizliliğinin güvence altına alınması açısından büyük öneme sahip olduğundan kodlu veya kriptolu elektronik haberleşme cihaz/sistemlerine ait kod veya kripto algoritması ile diğer kritik verilerin yetkisiz kimselerin eline geçmemesi için tüm önlemler alınmıştır.

 

 

İlgili Haberler:

<a href=”https://dijitalkamu.com/dijital-turkiye-donusumunde-gecen-hafta/“></a>

<a href=”www.dijitalmedya.net“></a>

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0