Fas’ta dijital dönüşüm yolculuğu: İstihdam, girişimcilik, yenilik ve odaklanmanın önemi

Fas’ta dijital dönüşüm yolculuğu: İstihdam, girişimcilik, yenilik ve odaklanmanın önemi

Microsoft Afrika Girişimi Bölge Müdürü Amrooti Abdullah’ın Fas’taki dijital dönüşümü anlatan yazısını, Afrika’daki dönüşümle ilgili fikir vermesi amacıyla Türkçeye çevirdik ve sizlerle paylaşıyoruz; Microsoft 4Afrika Girişimi.

 

Microsoft 4Afrika Girişimi

Microsoft 4Afrika Girişimi

 

Bugün Dünya, endüstri 4.0’a hızlı adımlarla yürüyor. Bu sıradaAfrika’daki ülkeler, dijital dönüşüme yeterli şekilde yetişebilmek için gündem oluşturmaya çalışıyor.Fas, bu atmosferde, 2016 yılında, yatırımı dönüştürmek için kendi planını sundu. Plandaki amaç bilgi teknolojileri sektörü için yüksek performanslı iş ortamı kurarak, Kuzay Afrika’da,krallığın yerini stratejik kılmak oldu.

Fas bugüne kadar bu alanda önemli başarılara imzalarattı.Bilim, teknoloji ve girişimcilik alanında imkanlarından dolayı Afrika’da birinci sırada yer aldı. 2016 yılında teknoloji alanında gelişen şirketler, yatırım için 3.4 milyon dolar destek aldı.

Kara Kıta’nın diğer ülkeleri gibi Fas’ta da gelişmekte olan şirketlerin karşısına“internet bağlantısı zayıflığı ve gençlerin işsizliği” gibi önemli zorluklar çıkıyor.

Bu zorluklar, Microsoft gibi uluslararası şirketler ve birçok kurumunun odak noktası haline geldi. Microsoft, 2013 yılında, Afrika Kıtasının uluslararası yarış yeteneğini desteklemek için “4Afrika” girişimini başlattı.Bu girişim, makul fiyatla internete erişebilmeyi iyileştirmek, yerel yeniliklere yatırım, iş ve girişimcilik konusunda yeni yetenekleri geliştirmek için Fas’ta ve diğer Afrika ülkelerinde bir hareketlilik yarattı.

Vizyonumuz,haberleşmeyi ve dijital okuryazarlığı öğreten programları iyileştirmeyi hedefleyen “2020 Dijital Fas”stratejisi ile aynı fikirde. Bu demek oluyor ki; hedefi gerçekleştirmek ve toplum fertlerinin, krallığın dijital dönüşüme yönelmesini destekleyen yeni fikirleri geliştirip uygulamaları için işbirliği ve ortak işataklarını destekleyeceğiz.

 

Gençleri istihdam etmek için fırsatları desteklemek

Fas’ta, gençleri istihdam etmek herkesi kaygılandırıyor. Üniversite mezunlarının beşte biri iş bulmakta zorluk çekiyor. Geçen sene Microsoft, “Uluslararası Said Stars” yarışmasına stratejik ortak olarak geri geldiğinde, Fas’ın en iyi on gelişmekte olan şirketinin beş tanesinin katıldığını gördük,o şirketlerin de yerel iş ve girişimciler hakkında araştırmacıları desteklemek için çözümleri vardı.

Örneğin “Best Carriere” web sitesi, internet üzerinden bir istihdam kapısı iken, “Khidmatee” web sitesi farklı yeteneklerde özgür olarak çalışanları şirketlerle buluşturuyor. Aynı zamanda, “Manageo” web sitesi küçük şirketler için satış ve ödeme için çözümler sunmaktadır. “Creasouk” web sitesi ise küçük şirketlerin kendi web sitelerini inşa edip e-ticaret ile bütünleştirmeleri için yardımcı oluyor.

Afrika’nın bütün bölgelerinde, çalışanların %40’ı gençlerden oluşuyor ve onlar en önemli insan kaynağımız. Onların hırs, yenilik ve uysallık kabiliyetleri var, yeni teknolojilere büyük önem gösterdikleri için ülkelerimize iktisadi gelecek temin edecek özelliklere sahipler.Onlar, şimdiki müesseselere yeni yetenek kazandırarak veya sundukları yeni iş örnekleri vasıtasıyla geleneksel endüstriyi değiştirerek dijital dönüşümün anahtarlarına sahipler.

Bununla birlikte, gençlerin istihdam fırsatlarını arttırmak için, ilk başta onları;şimdiki patronlarının aradıkları teknolojik ve ticari yeteneklere hazırlamak ve bu imkanı vermemiz gerekiyor. Aynı zamanda,21. yüzyıldaki yeteneklerin arz ve talebinin dengesini tutturmak içinbizim şimdiki ve gelecekteki piyasadan iş fırsatlarına uyumlu müfredatlar ve eğitim programlarını tasarlamamız gerekiyor.

Bunu gerçekleştirmek için de, internet üzerinden eğitim ve öğretim programları etkin yöntemlerden biri sayılır. Eğitim programları, mesleki hayatta dolaysız şekilde tecrübe edinmeleri için gençlere bir fırsat verir. Aynı zamanda iş sahiplerine, dijital dönüşüme yolculuklarını hızlandırmak için gereken yeteneklere ulaşmaya bir fırsat verir. Uzaktan eğitim sınıfları,dijital yöntem ile yüksek seviyeli dijital yetenek verdiği için ulaşmak da kolaydır.

Bu amaca ulaşmak için, “4Afrika” girişimi içerisindeuzaktan akademi ve eğitim programları tasarlandı. Kıtanın hepsinde 60 kurumdan 400 mezun verildi. Mezunların yüzde 90’ı eğitim bittikten sonra Tam-Zamanlı işe sahip oldu. Ayrıca, 775 binden fazla kişi, akademi sayesinde yeni yeteneklere sahip oldu.

 

Gelişmekte olan şirketleri destekleyen bir sistemiinşa etmek

2000’li kuşakların yarısından fazlası; Orta Doğu’da ve Kuzey Afrika’da gelişmekte olan şirketlere ve iş girişimlerine destek olan bir sistemin olmasını, bu alana gün be gün daha fazla yönelen gençlerin istihdam edilmesine yardımcı olan en büyük etken olarak görüyorlar. 2015 yılında kurulan şirketler, 2012 yılındakinden beş kat büyüktür.

Etkileşimli bir ortamın olduğuna kanaat getirirsek, o zaman daha fazla gencin dikkatini çekebiliriz. Bu da sert kanunlar koymayı, maliye ve teknolojiye sahip olmayı, vergiden muafiyet vermeyi, ticari işlerde tavsiyeler vermeyi ve tam destek veren şirketleri kurmayı  gerektirir.

Ciddi olarak lazım olan adımlar atıldı. Bunun için yakın zamanda hukümet, küçük, orta ve ilk maliye desteğine ihtiyacı olup gelişmekte olan şirketlere maliye desteğini sağlamak için  “Girişimde yatırım kutusu” projesini başlattı. Biz “4Afrika” projesinde, ticari ve teknik destek hizmetlerini sağlamak amacıyla çeşitli yetkili ve bu sisteme destekçi programlar ile anlaşıyoruz. 2017 yılında Microsoft, ücretsiz teknik destekhizmetleri ve bulut yazılımları ile seçilen gelişmekte olan şirketlerin sayısını arttırmak için işleri kucaklayan Teknopark ile ortaklık kurdu.Memurların gönüllülük programı olanMySkills4Afrika vasıtasıyla, kadınların ve üniversite öğrencilerinin liderliğinde olan 80 sosyal dernekten fazla etkin bir şekilde işlerini geliştirmek amacıyla sosyal stratejiler kurup başlatmak için gereken desteği almıştır.

 

Yenilik Fırsatları

Gençleri girişimciliğe çekmek için başka yöntemler de vardır. O da onlara daha fazla kariyer fırsatları sunmak ve yeni yeteneklerini iyileştirmektir. Fas, yenilik için bir çok malzemeye sahiptir. Farklı sektörlerinde pek çok iş fırsatı vardır, Bunlardan:

  • Enerji: Fas hükümeti, 2020 yılına kadar yenilenebilir kaynaklardan enerji ihtiyaçlarının yüzde 42’ını giderme hedefi koymuştur. Bugün deFas’ta 128 binden fazla eve; güneş enerjisi kullanılarak elektrik sağlanıyor.

 

  • Tarım: Orman ve balık servetlerinin yanında, 2017 yılında tarım sektörü Fas’ta 47 bin kişiye iş imkanı sundu. Sektörde daha fazla gencin çalışması için teknolojinin önemli rolü var, geleneksel mesleklerden ticari tarım işlerine dönüşüm yapmakta da teknolojinin önemli rolü var. O da, tedarik zincirinde aletler kullanmak, küçük tarımcıların kredi ve sigortaya sahip olmaları, veriler üzerinde çalışan hassas tarım yöntemlerini sağlamak ile olur.

 

  • Kamu hizmetleri: Gelişmekte olan şirketler, hükümetin elektronik hizmetlerine tanıtım yapan “2020 Dijital Fas” stratejisini destekleyebilir. Microsoft’un 4Afrika girişiminden “Innovate4Gov” gibi projeler, gelişmekte olan şirketleri, kamu hizmetlerinde ve hukümet ile ilgili operasyonlarında teknolojik çözümler ile değişim yapması için sürekli davet ediyor.

 

Gelişmekte olan şirketlerin bu alanlarda yatırımı olduğunda, ana hizmetler ile irtibat kuran kişilerin sayısı daha fazla olacak ve geçim seviyeleri daha iyi hale gelecek. Kırsal toplumlar isehaberleşmenin zor olduğu yerlerde, beyaz alanlar gibi imkanlar sağlanabiliyor vegelirin yüzde 5’inden az maliyetle televizyon kanallarınca kullanılmayan sinyalleri kullanarak internet sağlanabiliyor. Bugün 4Afrika girişiminde Afrika Kıtası’nda 6 ülkede bu hizmet verilmektedir. Daha fazla olmasını da diliyoruz.

 

eDijital Dönüşüme doğru

Fas haberleşmeye, yeniliklere, yeteneklere ulaşmak için yatırım yapmaya devam eder ise “2020 Dijital Fas” hedefini gerçekleştirebilir. Microsoft ise her zaman bu çabaları desteklemek için sözünde duran daimi ortak olmaya devam edecektir. Bu sene Güney Afrika’da iki tane veri merkezini oluştururken kıtada daha fazla gelişmekte olan şirketler, müşteriler, ortaklar ve kâr gütmeyen kuruluşlar, Afrika ve tüm dünya için yeniliği ve fırsatları desteklemek için bulutu kullanmaya imkan bulacaktır.

 

 

 

Kaynak: http://www.alayam24.com/articles-52073.html

 

Microsoft 4Afrika Girişimi ile ilgili haberler:

<a href=”https://dijitalkamu.com/italya-devleti-dijital-donusumun-yolu/“></a>

<a href=”www.dijitalmedya.net“></a>

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0