ODTÜ’lü mühendisler kıyafetleri ısıtacak teknoloji geliştirdi

ODTÜ’lü mühendisler kıyafetleri ısıtacak teknoloji geliştirdi

ODTÜ’lü mühendisler, saç telinden iki bin kat daha ince nanomalzemelerle kıyafetleri ısıtacak teknoloji geliştirdi.Eksi 20 derece gibi çok soğuk ortamlarda bile 8-16 saat sıcaklığını koruyabilen kumaşlar, seri üretim ile ceketlere, paltolara ve ayakkabılara entegre edilerek kullanılacak.

 

ODTÜ'lü mühendisler kıyafetleri ısıtacak teknoloji geliştirdi

ODTÜ’lü mühendisler kıyafetleri ısıtacak teknoloji geliştirdi

 

ODTÜ Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüsnü Emrah Ünalan, doktora öğrencileri Doğa Doğanay ve Şahin Coşkun ile geliştirdi.

 

ODTÜ Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüsnü Emrah Ünalan şöyle dedi:

“Bir süre önce de ABD ordusuna bağlı bir Askeri Araştırma Merkezi’nin gümüş nanoteller ile yapılan bilimsel yayınlardan ilham alarak askeri amaçlı kullanılacak eldiven, mont ve yelek gibi ekipmanları geliştirmeyi amaçladıklarına dair araştırmalarını öğrendik. Bizim de aslında düşündüğümüz bu ısıtılabilir kumaşların askeri uygulamasının olabileceği yönünde. Biz de gümüş nanotellerle ısıtılan kumaşları geliştirdikten sonra öncelikle bu malzemenin soğuk kış şartlarında çalışan güvenlik güçlerinin kullanımına yönelik ürünlerin geliştirilmesinde kullanımının uygun olacağını düşündük ve bu amaçla prototipler geliştirmeye başladık.”

 

 

 

ODTÜ’lü mühendisler kıyafetleri ısıtacak teknoloji geliştirdi ile ilgili haberler:

<a href=”https://dijitalkamu.com/odtu-tasarlayacak-turk-havacilik/“></a>

<a href=”www.dijitalmedya.net“></a>

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0